Neden Orijinal Oyun Almalıyız?Orijinal Oyun Ekonomiktir. Hesap Ortada!

Çakma tabir edilen kalite açısından orijinali ile karşılaştırılamayan, oyunlarımızın ruhunu da çalan kopya ürünler piyasada dolaşmakta! Oyunlarımızın sıra dışı yüksek kalitesinden kaynaklanan çok uzun kullanım süresi ve oyunun oynanmasından alınan keyif, heyecan ve beraberinde gelen yoğun oynama isteği de hesaba katıldığında orijinal ürün en ekonomik ürün olmaktadır. Dolayısı ile bir oyunun yıl bazında gerçek maliyeti aşağıdaki formül ile hesaplanabilir:

Abalone oyunu örneğinde Orijinal ürün kopyalarından 53 kat ekonomiktir;


7 yaş ve üzeri her yaşın oynayabileceği Abalone oyununda, orijinal ürün en az 30 yıl kullanılabilirken kopya ürünlerde çoğu zaman kullanım süresi 1 yıldan kısadır. (Bizlere gelen müşteri geri bildirimlerinden kopya ürünlerdeki kötü kimyasal kokular, oyun bileşenlerinin sorunları –topların itilmesinde karşılaşılan sorunlar oyuncuları oyundan soğutmakta- malzeme ve işçilik kalitesizliğinden kaynaklanan diğer sorunlar nedeni ile daha ilk yıl dolmadan kopyaların atıl hale geldiğini anlıyoruz.) Oyuncular açısından ise oyunu oynarken alınan oynama isteği, heyecan, keyif katsayısı ise orijinal üründe 10 üzerinden 10 olurken kopyalarda en çok 2 olmaktadır.

Orijinal Oyunu Nasıl Anlarım?

Foxmind, Mindware, MindTwister ve Smart Games gibi Avrupalı ve Amerikalı akıl ve zeka oyunu üreticilerinin oyunlarının ithalatı resmi ithalatçı Bal Oyuncak Limited Şirketi tarafından yapılmakta ve tüm Türkiye’ye bayileri aracılığıyla dağıtımı yapılmaktadır. Tek resmi dağıtıcı Bal Oyuncaktır ve sadece ticari işletmelere (e-ticaret vs.) toplu ürün satışı yapmaktadır. Ayrıca, aynı firma Curious & Genius markasıyla bazı oyunları da(reversi vs.) üreterek ticari dağıtımını yapmaktadır. Dolayısıyla, yukarıda belirtilen markalara ait oyunların kutularının üzerinde resmi ithalatçı etiketi ile Bal Oyuncak Limited Şti. belirtilmiş olmalıdır. Firmanın henüz bu etiketleri basmadığı bazı oyunlar vardır. Ancak, çoğunda bulunmaktadır.